top of page

Co wpływa na efektywność pompy ciepła?

Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami, które pozyskują energię z odnawialnych źródeł energii i zaopatrują dany budynek w ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Rozwiązanie ma ogromne znaczenie dla środowiska, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na montaż tej instalacji. Co ciekawe, pompy ciepła są również świetną inwestycją na lata z uwagi na niskie koszty eksploatacji, a także maksymalny komfort użytkowania – bezobsługowość. Osoba zainteresowana instalacją dobiera pompę ciepła względem indywidualnych preferencji, możliwości finansowych, zapotrzebowania na energię, powierzchni danego budynku. Jednak niezależnie od rodzaju pompy, przedstawiamy, co wpływa na efektywność działania każdej z nich.

Pompa ciepła – moc źródła ciepła

Decydując się na instalację pompy ciepła, warto zastanowić się, jaka moc będzie potrzebna. Wiele zależy od tego, czy chcemy, aby pompa ciepła była jedynym urządzeniem grzewczym, czy dodatkiem do kotła, grzałki elektrycznej czy kominka.

Istotna rola współczynnika COP

Na początku warto wyjaśnić, czym jest COP. Jest to najważniejszy współczynnik, który określa stopień pozyskiwania ciepła ze środowiska przez urządzenie grzewcze. Określa on stosunek między mocą grzewczą, a sprężarki mocą elektryczną – niezbędną do napędu wbudowanej. Im współczynnik jest wyższy, tym nakład dodatkowej energii elektrycznej będzie mniejszy i świadczy o efektywności pompy ciepła. Zmienną wartością przy wyliczaniu współczynnika COP będzie np. zmiana temperatury wody w danej instalacji, a także różnica temperatur między źródłem dolnym a górnym. Jeżeli ta wartość maleje, tak współczynnik COP rośnie.

Elementy pomp ciepła i ich wpływ na efektywność energetyczną

Wpływ na efektywność energetyczną mają poszczególne elementy pomp ciepła, a mianowicie instalacja, która odbiera ciepło z pompy. Efektywność instalacji jest najwyższa, kiedy budynek jest niskotemperaturowy. Kolejnym elementem jest ogrzewanie, które najlepiej sprawdzi się jako podłogowe lub ścienne.

Innym ważnym elementem jest dobór dolnego źródła ciepła, a więc mocy, jaka będzie potrzebna do ogrzania budynku i wody użytkowej. Wyróżnić można pompę powietrzną i gruntową, a ich dopasowanie zależne będzie od zapotrzebowania na energię przez domowników.

Wydajność w niskich temperaturach

. Efektywność zależna jest od temperatury panującej na zewnątrz, jednak niezależnie od minusowej wartości, pompy ciepła nie pozbawią nas ogrzewania. .


Comments


bottom of page