top of page

Czy klimatyzacja oczyszcza powietrze?

Problem smogu w Polsce jest coraz bardziej uciążliwy. Takie zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak można się przed tym zjawiskiem bronić? Między innymi właśnie za pomocą klimatyzacji. Oczywiste jest, że rewelacyjne sprawdza się ona podczas upałów. Natomiast wiele osób nie ma świadomości, że można, a nawet powinno się wykorzystywać ją cały rok. Klimatyzator oprócz funkcji chłodzenia, może ogrzewać pomieszczenie oraz oczyszczać powietrze w nim.

Klimatyzator - funkcjonalność

Klimatyzacja do domu to taka druga lodówka. Jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie. Jej działanie porównywane jest do kuchennego sprzętu ze względu na taki sam sposób działania. Jedyna różnica jest taka, że lodówka chłodzi swoje wnętrze, a klimatyzator całe pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Co więcej, składa się z 2 głównych komponentów – parownika i skraplacza, a także sprężarki, wentylatorów oraz zaworu rozprężającego. Dzięki temu ma wiele funkcji, do których należą:

· chłodzenie,

· ogrzewanie,

· wentylacja,

· jonizacja,

· filtrowanie powietrza,

· osuszanie.

Klimatyzacja z oczyszczaniem powietrza

Zarówno klimatyzacja przenośna, jak i ścienna są swego rodzaju oczyszczaczem powietrza. Każdy klimatyzator wyposażony jest w filtry, które wyłapują napotkane zanieczyszczenia tj. kurz, pyłki, sierść itd. Na rynku wyróżnia się następujące systemy filtracji w klimatyzatorach, które mają funkcję oczyszczania:

· filtr wstępny,

· filtr EPA/HEPA,

· filtr węglowy,

· filtr katechinowy,

· filtr elektrostatyczny,

· lampa UV,

· jonizacja powietrza.

Warto wiedzieć, że w szczególności filtr HEPA jest wysoko skutecznym filtrem cząsteczkowym powietrza. Jest w stanie zatrzymać pyłki, roztocza kurzu oraz zarodniki pleśni i grzybów. Jest to ogromnie pomocne dla alergików w sezonie wiosenno-letnim.

Klimatyzator a jonizacja

W nowoczesnych klimatyzatorach stosowane są różne technologie, które odpowiedzialne są za jonizację powietrza. Urządzenia z tą funkcją często eliminują nawet do 99% pleśni, szkodliwych bakterii i wirusów. Jest to możliwe dzięki generowaniu atomów wodoru i jonów tlenu, które następnie przekształcają się w parę wodną.

Czy klimatyzator zwalcza wirusy?

Infekcje przenoszone przez wirusy czy bakterie znajdują się w powietrzu. Można się nimi zarazić m.in. drogą kropelkową. W okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia i różnego rodzaju choroby. Jak zatem zminimalizować to ryzyko? Przede wszystkim należy zadbać o nieprzebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych. Będąc w domu czy biurze, w pokoju z klimatyzacją, z pewnością możemy czuć się bezpieczniej. Dzięki jej innowacyjnej technologii przepływ powietrza znacząco niweluje rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Warto wiedzieć, że niektóre zarazki po kichnięciu czy kaszlnięciu pozostają w powietrzu na dłuższy czas, a dopiero później opadają na podłogę. W tym miejscu mogą się utrzymywać nawet jeszcze kolejną dobę. Podsumowując, klimatyzator z funkcją jonizacji nie zwalcza całkowicie wirusów, ale przyspiesza ich neutralizację.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie - korzyści

Wpływ klimatyzacji na zdrowie jest często kwestią sporną. Natomiast jej stosowanie jest często zalecane dla alergików. Klimatyzator w mieszkaniu ogranicza ilość pyłków dostających się z zewnątrz. Natomiast uwalnia zarodniki, które są następnie wdychane przez osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu. Należy zatem regularnie przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji. Jeśli ta czynność zostanie zaniedbana, niestety wewnątrz urządzenia może znajdować się wysokie stężenie pyłków, wirusów i bakterii.


Comments


bottom of page