top of page

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Innowacyjne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze ze względy na wzrastającą świadomość ekologiczną społeczeństwa, a także na korzyści płynące z wprowadzenia tychże rozwiązań. Okazuje się, że koszt inwestycji możliwy jest po kilku lub kilkunastu latach, a liczne dofinansowania wspierają osoby zdecydowane na pompy ciepła lub inne ekologiczne technologie. Przygotowaliśmy artykuł, w którym tłumaczymy, czy warto inwestować w pompę ciepła, oraz na czym dokładnie polega jej działanie.

Pompa ciepła – charakterystyka

Pompa ciepła jest maszyną, która pobiera energią cieplną z zewnątrz, a może ona pochodzić z wody, gruntu lub z powietrza. Jej podstawowym celem jest ogrzewanie wody użytkowej oraz pomieszczeń. Głównym atutem, który przemawia za instalacją pomp ciepła, jest niski koszt instalacji, a także wyjątkowy komfort użytkowania. Zależnie od indywidualnych potrzeb dobierana jest inna moc pompy ciepła, a także jej rodzaj. Dowiedz się więcej:

· Pompa cieplna gruntowa jest wyjątkowo efektywna i może stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku. Jednak w tym przypadku przy zastosowaniu wymiennika poziomego konieczny jest większy metraż działki, gdyż źródłem ciepła jest grunt. Gdy decydujemy się na sondy pionowe – wiercenia powinny sięgać aż 100 metrów.

· Pompa cieplna wodna cechuje się wysoką wydajnością i pozyskuje ciepło z dolnego źródła – wody. Ten rodzaj pompy może działać przez cały rok.

· Pompa cieplna powietrzna wykorzystuje energię z zewnątrz do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prace montażowe przebiegają niezwykle sprawnie w przypadku pompy powietrznej.

Na czym polega jej działanie?

Działanie polega na zachodzących w maszynie przemianach fizycznych, które dotyczą skraplania, parowania, rozprężania oraz sprężania. Wszystko za pomocą specjalnie wbudowanej sprężarki, która wykorzystuje minimalną energię elektryczną. Główne procesy termodynamiczne polegają na pozyskiwaniu ciepła ze źródła wody, gruntu lub powietrza i zmieniają chłodniejsze źródło w energię cieplną, tym samym ogrzewając pomieszczenia danej nieruchomości oraz wodę użytkową.

Czy pompa ciepła się opłaca? – przykład

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, gdyż ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest najtańszym rozwiązaniem. Podczas gdy kwota za ogrzewanie gazowe w ciągu roku wynosi ok. 4000 złotych, a za ogrzewanie prądem 7000 złotych, koszty pobierania energii cieplnej z pompy ciepła wynosi ok. 2000 złotych za rok. Co więcej, koszty montażu pompy ciepła oraz kupna maszyny zwraca się po 5 lub 15 latach w zależności od indywidualnych ustawień mocy itd. Co ciekawe, pompa ciepła pozwala obniżyć energię pierwotną o 50% w porównaniu do innych systemów ogrzewania.

Ile kosztuję pompa ciepła?

Koszt montażu oraz kupna maszyny waha się w zależności od rodzaju urządzenia, wybranej mocy oraz pojedynczych ustawień pompy cieplnej. Ciężko podać uniwersalną cenę końcową takiej instalacji, jednak najczęściej dobierane pompy ogrzewają powierzchnie nieruchomości wynoszących ok. 150-200m2. Cena wynosi wtedy od 25 do 45 tysięcy złotych.

Czy koszt instalacji się zwróci?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt instalacji pompy ciepła zwróci się po około 5 lub 15 latach. Koszt ogrzewania wynoszący 2000 złotych w ciągu roku jest wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem, które wyraźnie wpływa na domowe oszczędności. Cena 2000 złotych jest przykładowa dla ogrzewania budynku o powierzchni 200m2.


Comments


bottom of page