top of page

Czy warto mieć rekuperator? Zalety rekuperacji

Rekuperator to urządzenie coraz chętniej wybierane do domów, biur i firm. Energooszczędność i ochrona środowiska to jeden z trendów, który w porównaniu do innych panujących w budownictwie, rozprzestrzenił się wszędzie. Biorąc pod uwagę ceny energii, ogrzewania oraz innych czynników wpływających na komfort użytkowania budynków, rekuperator to jedno z niewielu rozwiązań, które w tak wysokim stopniu jest w stanie tę energię oszczędzać.

Współczesne budownictwo charakteryzuje się wysokim współczynnikiem izolacji, co sprawia, że nowo powstałe budynki pozbawione są prawie całkowicie odpowiedniej wentylacji. Oznacza to, że w tych budynkach jest ogromny problem z wymianą powietrza oraz bardzo duża możliwość powstawania gęstego, duszącego klimatu oraz pleśni. Aby uchronić się przez niekomfortowymi i niezdrowymi dla naszego organizmu czynnikami, warto zadbać o odpowiednią wymianę powietrza w postaci rekuperacji.

Jakie zalety ma rekuperacja?

Pierwszą zaletą, która zdecydowanie przekonuje większość do zamontowania rekuperacji, jest znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania poprzez zmniejszenie strat cieplnych w każdym pomieszczeniu nawet o 80%. Koszt ogrzewania nie będzie wzrastał pod warunkiem, że w odpowiedni sposób zamontujemy całą instalację z rekuperatorem włącznie. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na tak częstą decyzję na zakup rekuperatora jest możliwość wykorzystania go jako alternatywę dla klimatyzacji, ponieważ może on pobierać energię z gruntu i przekształcać ją w energię chłodniczą.

Decyzja o zamontowaniu rekuperacji często popierana jest również doskonałą jakością powietrza wewnątrz budynku. Prawidłowa wentylacja zapewnia komfort przebywania w pomieszczeniach oraz świeże powietrze przez cały dzień i noc. Oprócz tego rekuperatory wprowadzają do pomieszczenia czyste powietrze pozbawione jakichkolwiek mikroorganizmów i mikrozanieczyszczeń oraz usuwają to zużyte, przepełnione wydychanym dwutlenkiem węgla. Rekuperacja wpływa również na zapach w pomieszczeniach, a poprzez odświeżanie atmosfery pozbywa się nieprzyjemnych woni.

Najważniejsze korzyści wynikające z rekuperacji – podsumowanie

Wszystkie zalety rekuperacji zdecydowanie przemawiają za tym, że nie pozostało nic innego, jak tylko zdecydować się na jej zakup. Rekuperator nie jest odczuwalnym w ciągu dnia urządzeniem. Oznacza to, że wprowadza on w pomieszczeniu podobny efekt, jaki odczulibyśmy stojąc na zewnątrz. Regularna wymiana powietrza w nowym budownictwie jest zdecydowanie zalecana, jeśli chcemy, aby nasz dom stał się jeszcze bardziej energooszczędnych. Obowiązkowym urządzeniem będzie w przypadku domów pasywnych.

Aby coś zyskać, trzeba często najpierw zainwestować, jednak nie oznacza to, że na inwestycji tylko stracimy. Mimo że cena montażu rekuperacji nie zależy do jej zalet to poczucie świeżości w pomieszczeniu oraz widoczna zmiana cen opłat za energię zrekompensuje kwotę wydaną na zakup i montaż urządzenia. W porównaniu z innymi rozwiązaniami wentylacyjnymi to właśnie rekuperator wypada najlepiej pod względem ceny kupna i montażu.


Commentaires


bottom of page