top of page

Dlaczego regularny serwis klimatyzacji jest tak ważny?

Klimatyzacja to urządzenie, które wspiera wiele osób podczas największych upałów, a czasem i nawet zimą. Klimatyzacja poprawia nasz komfort pracy i życia, a odpowiednio ustawiona może nawet polepszyć nasze zdrowie. Wokół klimatyzacji krąży niestety wiele wciąż powielanych mitów. Oprócz tego najczęściej słyszanego, że klimatyzacja jest niezdrowa, powoduje namnażanie się wirusów i pleśni, istnieje również ten mówiący o tym, że klimatyzacja nie wymaga regularnego oczyszczania i serwisu. Oczywiście jeden mit wiąże się z drugim, ponieważ jeśli nie zdecydujemy się na regularne czyszczenie klimatyzacji, możemy doprowadzić do rozwoju grzyba wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie, będzie ona szkodzić, zamiast pomagać.

Przegląd klimatyzacji – jak często trzeba go przeprowadzać?

Wszystkie urządzenia wymagają regularnego serwisu, a klimatyzacja nie jest wyjątkiem. Bez odpowiedniego dbania o nasze urządzenia może przynieść ono więcej szkód, niż byśmy się spodziewali. Serwis klimatyzacji jest obowiązkowy, a obowiązek ten podyktowany jest dwiema przyczynami. Pierwszą ważną kwestią jest to, że zanieczyszczona lub uszkodzona klimatyzacja może być niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Może ona zbyt wysuszać powietrze, rozmnażać bakterie, a w przypadku poważnych, ale niewidocznych uszkodzeń, nawet narazić nas na trwałą utratę zdrowia. Drugim ważnym faktem jest, że regularny serwis klimatyzacji przedłuża jej żywotność. Brak serwisu klimatyzacji może również powodować zwiększone zużycie prądu oraz zbyt głośnią pracę. Przegląd klimatyzacji powinniśmy wykonywać regularnie, w zależności od zaleceń producenta, choć najczęściej podaje się, że jest to około roku.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji to przede wszystkim przegląd czy jest czysty klimatyzator, czy wszystkie części działają prawidłowo i któraś nie jest uszkodzona. Przegląd klimatyzacji obejmuje również ewentualne wymiany części oraz czyszczenie tak, aby nasze urządzenie działało wydajnie. Sprawdzenie działania sprężarki, uzupełnienie czynnika chłodzącego jeśli go brakuje oraz sprawdzenie szczelności również wchodzi w zakres serwisu. Wydawać by się mogło, że wykonanie serwisu samemu wyjdzie taniej, choć nie do końca tak jest. Niektóre czynności, takie jak uzupełnienie płynu, czy sprawdzenie, czy w klimatyzatorze nie zalega brud, możemy wykonać sami w domu. Lepiej jednak nie rozkręcać klimatyzatora jeśli nie mamy o tym pojęcia. Możemy poważnie uszkodzić klimatyzacje i spowodować, że nawet gwarancja nie obejmie ewentualnych szkód. Autoryzowany serwis klimatyzacji zajmie się naszym urządzeniem kompleksowo i sprawi, że po przeglądzie będzie ona działała tak jak w dniu zakupu, a może nawet lepiej.

Czyszczenie klimatyzacji – podsumowanie

Jakość powietrza otaczającego nas niejednokrotnie bywała wątpliwa. Zanieczyszczenia, smog, a także wirusy, które nas otaczają, mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Będąc na zewnątrz, niewiele możemy na to poradzić, natomiast wewnątrz już tak. Klimatyzacja pełni również funkcję filtra, który pozwala nam oddychać świeżym i oczyszczonym powietrzem, usuwając zarazki z pomieszczenia. Aby jednak tak się stało regularne czyszczenie i serwisy to nieodłączna część posiadania urządzenia w domu czy biurze.


Comentarios


bottom of page