top of page

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Kiedy stoimy przed wyborem instalacji fotowoltaicznej, często pojawia się nam w głowie jeszcze jedno pytanie. Otóż to, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne zależy od warunków oraz budowy naszego domu, oraz miejsca na działce. Czasem może się okazać, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwy, choć wiele osób nie jest zbyt zainteresowana montażem gruntowym. Nieodpowiednie miejsce montażu paneli może przynieść nam więcej szkód niż zysków, a przecież panele fotowoltaiczne montuje się w celu oszczędności.

Opcja numer jeden – montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Oszczędność miejsca na działce to zdecydowana zaleta paneli montowanych na dachu, zwłaszcza jeśli mówimy o gospodarstwach domowych. W przypadku farm paneli rzadko kiedy montuje się je na budynku, ze względu na ich ilość. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest zdecydowanie łatwiejszy, a co za tym idzie, tańszy niż paneli ogrodowych. Panele na dachu są przede wszystkim mniej podatne na uszkodzenia oraz, ze względu na ich wysokość, kradzież ich jest praktycznie niemożliwa.

Przy montażu paneli na dachu należy zwrócić również uwagę na ich stronę. Montaż paneli fotowoltaicznych powinien przewidzieć, że panele najlepiej powinny być skierowane w stronę południową. Należy zwrócić również uwagę, czy żadne drzewa nie zasłaniają nam dachu oraz to, czy nasz dach jest odpowiednio przystosowany do montażu paneli fotowoltaicznych. Odpowiednie warunki do montażu instalacji na dachu to podstawa, aby mogły one działać prawidłowo. W innym przypadku nasza duża inwestycja może okazać się całkowicie nieopłacalna.

Opcja numer dwa – montaż fotowoltaiki na gruncie

Montaż fotowoltaiki na gruncie często traktowany jest jak zło konieczne. Ze względu na krytykę, z jaką spotykają się panele fotowoltaiczne stojące na gruncie, jest najczęściej przypadek, w którym z jakiegoś powodu nie mogą one znaleźć się na dachu. Pomimo faktu, że są one bardziej narażone na uszkodzenia, to postawienie całej konstrukcji ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Panele zamontowane na gruncie przede wszyst

kim szybciej się chłodzą od tych zamontowanych na dachu. Czasem zdarza się jednak tak, że montaż paneli fotowoltaicznych wymagał będzie stosownych uprawnień oraz pozwoleń, zwłaszcza jeśli w grę będzie wchodzić przebudowa budynku lub miejsce budowy znajduje się w obszarze zabytkowym. Montaż fotowoltaiki na gruncie to zagospodarowanie posiadanego terenu, który stoi pusty na naszej działce. Panele fotowoltaiczne ustawione mogą być w dowolną stronę i nie zależy od tego konstrukcja naszego dachu. W przypadku jakichkolwiek awarii lub chęci oczyszczenia paneli wystarczy niewielki podest i sięgniemy na samą ich górę.

Wybór miejsca dla instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie

Obydwa warianty rządzą się swoimi prawami i zarówno jeden jak i drugi należy rozważyć. Istotne jest również przeprowadzenie odpowiedniego audytu przez firmę zajmującą się fotowoltaiką, która doradzi i oceni w odpowiedni sposób, gdzie najlepiej będzie zamontować panele fotowoltaiczne. Może się bowiem okazać, że mimo chęci nie będziemy w stanie zamontować paneli na dachu. Odpowiednie rozwiązanie całego montażu przełoży się na poniesione koszty w przyszłości takie jak rachunku za prąd, serwis, mycie paneli oraz ewentualne naprawy. Doświadczona firma pomoże dobrać najbardziej opłacane dla naszego domu rozwiązanie, a fotowoltaika przyniesie nam same korzyści.

Kommentarer


bottom of page