top of page

Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Klimatyzacja to często jedyny ratunek w letnie dni, w których doskwiera nam upał. Jeśli zdecydowałeś się na montaż klimatyzacji, ale nie wiesz, gdzie powinna znaleźć się jednostka wewnętrzna klimatyzatora, to świetnie trafiłeś. W poniższym tekście przedstawiamy wszystkie wskazówki dotyczące montażu klimatyzacji, dzięki którym znajdziesz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Jednostka wewnętrzna klimatyzacji – w którym miejscu jej montaż jest najkorzystniejszy?

Urządzenia chłodzące umieszczanie są w najczęściej odwiedzanych pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu, takich jak salon czy sypialnia. Nie ma potrzeby umieszczania klimatyzacji w łazience, czy schowku, ponieważ nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Montując klimatyzację, warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie pomieszczenia. Jeśli chcemy, aby jednostka wewnętrzna klimatyzatora w 100% wykorzystywała swoje możliwości, to warto umieścić ją w miejscu, w którym dostęp światła jest jak najmniejszy oraz najmniejsze jest również działanie wysokich temperatur. Wybór zacienionego miejsca pod montaż klimatyzacji wpłynie korzystnie na pobieraną przez nią energię oraz na jej efektywność.

Na co zwracać uwagę przy montażu klimatyzacji?

W miejsce montażu klimatyzacji najczęściej wybierane są ściany z oknami, dlatego za wiele możliwości wyboru tutaj nie mamy. Do dyspozycji mamy miejsce pod oknem, o ile nie znajduje się tam kaloryfer lub górną część okna, tuż pod sufitem. Istnieją również klimatyzatory, które umieszcza się zamiast okna lub wykonuje dodatkowy otwór specjalnie dla nich. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie jednostki wewnętrznej klimatyzatora najwyżej jak to możliwe. Wysoko umieszczony klimatyzator będzie pchał zimne powietrze wprost na ciepłe, które jako lżejsze unosi się do góry. W związku z tym zimne powietrze będzie natychmiastowo się mieszać z ciepłym i chłodzić pomieszczenie. Aby urządzenie mogło pracować na swoich pełnych obrotach, należy zapewnić mu również odpowiednią ilość przestrzeni. Warto pamiętać, że odstęp klimatyzatora od ściany oraz innych przedmiotów, z góry, z boków oraz z przodu powinien wynosić nie mniej niż 20 cm. Wybierając miejsce na nasz klimatyzator, warto zwrócić również uwagę, czy bezpośredni strumień zimnego powietrza nie jest skierowany na meble takie jak łóżko, kanapa lub inne, częstego użytku wyposażenie. Zbyt intensywne wychładzanie organizmu może doprowadzić do powstawania różnych chorób.

Gdzie zamontować klimatyzator w pomieszczeniu? Podsumowanie

Jeśli montaż klimatyzacji, a właściwie znalezienie dla niego miejsca sprawia nam problem, to zastanówmy się na tym, w którym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu. Oczywiście największe działanie klimatyzacji odczujemy, kiedy jednostka wewnętrzna klimatyzatora będzie znajdować się we wszystkich pomieszczeniach. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Decydując się na klimatyzator w najczęściej uczęszczanym przez nas pomieszczeniu, dajemy sobie gwarancję, że powietrze wokół nas zawsze będzie schłodzone, a my nie odczujemy nieprzyjemnych skutków upałów panujących za oknami. W przypadku mniejszych mieszkań warto umieścić również klimatyzator w środkowej części, który będzie rozprowadzał chłodne powietrze po całym mieszkaniu przez cały dzień i noc.
Comments


bottom of page