top of page

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Decyzja o kupnie pompy ciepła podjęta. Teraz pozostało wybrać odpowiednią lokalizację i przygotować się do montażu tego urządzenia. Pompa ciepła wymaga przede wszystkim wystarczającej ilości miejsca. Jeśli chodzi o wybór pomieszczenia, w którym ma nastąpić instalacja takiego sprzętu, to warto wziąć pod uwagę rodzaj pompy, jej natężenie hałasu oraz wielkość jednostki. Najlepiej, aby lokalizacja pompy ciepła znajdowała się z dala od pomieszczeń użytkowych, takich jak sypialnie, salony i jadalnie, w których dźwięki wydawane przez pompę ciepła mogą zaburzyć spokój każdego domownika.

Pompa ciepła – gdzie należy ją zamontować?

Pompa ciepła to urządzenie, które nie ma specjalnych wytycznych dotyczących miejsca montażu. Może być zamontowane praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu, z uwzględnieniem pewnych czynników. Na instalację pompy ciepła, a właściwie jej lokalizacje będzie miał wpływ hałas wydawany przez maszynę oraz wytyczne producenta, do których należy się zawsze zastosować. Warto również wybrać miejsce takie, w którym dostęp do poszczególnych podzespołów pompy będzie ułatwiony. Pompa ciepła zawieszona pod sufitem może być nieco problematyczna podczas profilaktycznych napraw i serwisów.

Lokalizacja pompy ciepła – o czym należy pamiętać?

Montując pompę ciepła, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odległość od ściany budynku. Dla zapewnienia wentylacji urządzenie to nie powinno znajdować się bliżej niż 30 cm od jej powierzchni. Jeśli montujemy pompę ciepła na zewnątrz, to warto zamontować ją nie niżej niż 60 cm nad ziemią, aby zimą uniknąć całkowitego zasypania przez śnieg. Lokalizacja pompy ciepła nie powinna być również zbyt bliska granicy działki. Jeśli ten mechanizm jest zbyt głośny, jego dźwięki mogą przeszkadzać sąsiadom w codziennym funkcjonowaniu. Pompa ciepła ma to do siebie, że wyprowadza zimne powietrze na zewnątrz. Może się tak zdarzyć, nawet w lecie, że jeśli postawimy pompę ciepła zbyt blisko chodnika, to wydobywające się zimne powietrze wraz ze skraplającą się parą, utworzą warstwę lodu na wspomnianym chodniku, który zagrażać może zdrowiu i życiu przechodniów.

Pompa ciepła – w środku budynku, czy na zewnątrz? Podsumowanie

Do wyboru mamy dwa rodzaje pomp – pompy wewnętrzne oraz pompy zewnętrzne. Pompy wewnętrzne to urządzenia przypominające swoim wyglądem większe lodówki, które z łatwością schowamy w większych szafach. W zależności od rodzaju ogrzewania i mocy, pompy ciepła wymagają innego, często dużego osprzętu. Najmniej wymagającą sprzętowo pompą jest ta połączona z ogrzewaniem płaszczyznowym. Instalacja grzewcza, która wyposażona jest w dodatkowe grzejniki, ma większe gabaryty, a co za tym idzie – zabiera więcej miejsca. Warto pamiętać, że pompa ciepła, mimo że nie wywołuje hałasu podobnego do strzelania z karabinu maszynowego, to dla niektórych całodzienne słuchanie jej odgłosów może się okazać zbyt dużym wyzwaniem, dlatego pompę najlepiej umieścić w kotłowni, piwnicy, czy garażu, gdzie będzie z daleka od pomieszczeń użytkowych.

Pompy ciepła, przeznaczone do montażu na zewnątrz zabezpiecza się specjalną metalową powłoką z dodatkami, która jest w stanie wytrzymać każde warunki atmosferyczne, na jakie urządzenie będzie narażone przez cały rok. Minusowe temperatury oraz upalne letnie dni nie wpłyną w żadnym stopniu na użytkowość, ale i trwałość sprzętu.


Comentarios


bottom of page