top of page

Ile kosztuje system rekuperacji dla domu jednorodzinnego?

Jaka jest wartość i ile kosztuje rekuperacja wraz z montażem? Zastanawiając się nad tym pytaniem, musimy przeanalizować dokładnie wszystkie kwestie. Podstawowymi czynnikami, które mają największy wpływ na cenę, jest samo urządzenie oraz cena montażu, które łącznie wynosić mogą około kilkudziesięciu tysięcy. Zaawansowane technologicznie rekuperatory mogą sięgnąć kosztami nawet kilkuset tysięcy, jednak rzadko montowane są one w domach jednorodzinnych. W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy dokładnie, co składa się na cenę rekuperacji oraz czy można ją nieco obniżyć i przede wszystkim, czy opłacane jest montowanie rekuperatora po kosztach.

Co się składa na koszt rekuperacji?

Szczegółowe określenie ceny rekuperatora to dość ciężkie zadanie, jeśli nie znamy dokładnych parametrów i zapotrzebowania dla danego budynku. Inwestycyjny koszt rekuperacji można natomiast określić w orientacyjnej wartości, łącząc ze sobą koszt zakupu urządzenia, cenę montażu oraz samo użytkowanie, czyli cenę prądu. Każda z wartości jest w pewnym stopniu od siebie zależna. Droższe rekuperatory będą tańsze w eksploatacji i mogą być bardziej energooszczędne.

Wyliczając, ile kosztuje rekuperacja, warto brać pod uwagę swój dom i nie sugerować się opiniami rodziny ani sąsiadów. Mimo że mogłoby się wydawać, że podobne domy wygenerują podobne koszty, to wcale nie musi tak być. Czynnikiem wpływającym na cenę jest przede wszystkim miejsce montażu oraz ilość pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Cena rekuperatora waha się pomiędzy 7 000 a 25 000 złotych w zależności od rodzaju. Do zakupu należy liczyć również koszt montażu (około 10 000 złotych) wraz z rozbudową całego systemu grzewczego w domu. Działanie rekuperacji to koszt rzędu 150-300 zł za rok. Wymiana filtrów, regularne przeglądy to dodatkowe koszty związane z okresem użytkowania, które wynoszą około 400-500 zł rocznie.

Cena rekuperatora wraz z montażem – podsumowanie

Wymienione koszty to orientacyjne wartości zakupu, montażu oraz użytkowania rekuperacji. Koszt rekuperacji może oczywiście być mniejsza niż podane wartości, ale zawsze musimy zwracać uwagę czy nie jest ona podejrzanie niska. Montaż rekuperacji za dużo niższe pieniądze może okazać się złą drogą, która zakończy się na ponownym montażu oraz większych kosztach. Tanie urządzenia często również nie posiadają najnowszych technologii, które jeszcze bardziej poprawiają komfort mieszkania. Tańsze urządzenia mogą również wpłynąć na cenę energii i zwiększyć ją nawet dwukrotnie, a przy tym dawać niezbyt zadowalające efekty pracy.

Koszt rekuperacji może się również zmienić w zależności od usługi, jaką wybierzemy. Koszt rekuperacji zakupionej wraz z montażem może być znacznie niższy niż wynajmowanie osobnej firmy do zamontowania urządzenia. Również podatek na urządzenie spada z 23% na 8%, ponieważ jest liczony jako usługa montażu, a nie sam zakup urządzenia.


Comments


bottom of page