top of page

Jak działają pompy ciepła?

Naturalne źródła energii są coraz częstszym zastosowaniem w gospodarstwie domowym z uwagi na wiele czynników, w tym środowiskowych i oszczędnościowych. Okazuje się, że zwrot inwestycji polegających na wykorzystywaniu naturalnej energii, zwrócić się może już po kilkunastu latach, co jest szczególnym atutem dla takich rozwiązań. Jeżeli chodzi o ogrzewanie domu, doskonale wiemy, jak ciężkie jest utrzymanie większego budynku, zwłaszcza rachunków za pobieraną energię. Z tego względu dąży się do uzyskania niezawodnych propozycji, które wykorzystują naturalną energię i jest nią między innymi system ogrzewania w postaci pomp ciepła. Dowiedz się więcej na ten temat i zdecyduj, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.


Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła to inaczej innowacyjne i ekologiczne urządzenie, które pobiera energię cieplną z zewnątrz i pochodzi z wody, powietrza lub gruntu. Przekształcana w energię wykorzystywana jest do ocieplenia nieruchomości, a także do nagrzania wody użytkowej czy też chłodzenia pomieszczeń podczas letnich upałów. Jest to jeden z najwydatniejszych sposobów na ogrzewanie, głównie ze względu na niskie koszty oraz wysoki komfort użytkowania. Ciężko w tym przypadku mówić o słabych stronach, gdyż jest to jedno z bardziej innowacyjnych rozwiązań w obszarze wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Zasada działania pompy ciepła polega na zachodzących w niej przemianach fizycznych, których dotyczy między innymi parowanie, skraplanie, rozprężanie, czy też sprężanie z wykorzystywaniem specjalnie wbudowanej sprężarki wykorzystującej minimalną ilość energii elektrycznej. Odbywające się w pompie przemiany termodynamicznie polegają na przepływie ciepła ze źródeł niższej temperatury do obszaru cieplejszego. Dolne, a więc chłodniejsze źródło ciepła pobierane jest z gruntu, wody czy powietrza i przeobrażane jest w energię cieplną, która definiowana jest tutaj jako źródło górne.


Pompy ciepła – rodzaje

Rodzaje pomp ciepła dzielą się ze względu na źródło pozyskiwania energii, a więc analogicznie do wyżej wspomnianych, naturalnych źródeł, będzie to pompa gruntowa oraz powietrzna.

Jaka pompa ciepła najlepsza?

Wybór dopasowanej pompy ciepła zależny jest od wielu czynników, między innymi od wielkości budynku, powierzchni działki, stanu inwestycji, możliwości finansowych, wykorzystywanej energii i potrzeb domowników. Wyżej wypisane rodzaje pomp powinny nieco ułatwić wybór. Jednym z najczęściej poszukiwanych rozwiązań jest dostosowanie pompy do jednorodzinnego domu. W tym przypadku można mówić o każdym rodzaju pompy, jednak warto wziąć pod uwagę kilka poniższych aspektów.

  • Pompa powietrzna okaże się idealną propozycją dla osób, którym zależy na niskim nakładzie pieniędzy przy samym zakupie oraz montażu

  • Pompa gruntowa jest jednym z najlepszych rozwiązań, jednak jest nieco droższa niż wcześniej wymienione rodzaje. Jednak to urządzenie sprawdzi się doskonale przy większym zapotrzebowaniu energii i pozwala zasilić cały dom o minimalnej powierzchni 160m2. Sprawdzi się u mieszkańców z większą powierzchnią terenu, gdyż wymaga ona większej rozbudowy gruntu.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Odpowiedź na to pytanie może brzmieć różnie ze względu na czynniki wpływające na ostateczną cenę. Duże znaczenie ma ogrzewanie domu, które może być podłogowe lub grzejnikowe. Ważną rolę odgrywa także powierzchnia domu. Jeżeli chodzi o montaż pompy ciepła, cena wahać się może w granicach od 25 do 50 tysięcy. Jeśli właściciel zdecyduje się na dodatkowy montaż pomp z instalacją fotowoltaiczną, cena zaczyna się od 50 tysięcy wzwyż.

Comments


bottom of page