top of page

Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaicznej to jedna z najpopularniejszych inwestycji dzisiejszych czasów. Pozyskiwanie energii z naturalnego środowiska jest nie tylko korzystniejsze dla nas finansowo, ale i dla samego środowiska, które w naturalny dla siebie sposób przekazuje nam energię elektryczną potrzebną do wykonywania codziennych czynności. Panele fotowoltaiczne stanową coraz częstsze rozwiązanie w firmach oraz w budynkach prywatnych, takich jak domy jednorodzinne, a nawet i bloki budowane w nowoczesnych technologiach. Nie brakuje jednak osób, które wątpią w opłacalność fotowoltaiki i dlatego nie są skłonni do zamontowania takiego rozwiązania. Jak każdy wie, inwestycja w fotowoltaikę nie należy do najtańszych, dlatego wiele osób zastanawia się, czy opłacalność fotowoltaiki jest tak duża, jak o niej mówią. Wpływ na cenę fotowoltaiki ma wiele czynników, takich jak wielkość instalacji, rodzaj paneli, a nawet wybór firmy, która będzie te panele montować.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną – kiedy się zwróci?

Choć zdanie „fotowoltaika to darmowy prąd” jest kuszące dla wielu osób, zniechęcić potrafi cena montażu takiego systemu. Instalacja fotowoltaiczna powinna być jak największa, oczywiście jej wielkość powinna być dopasowana do zapotrzebowania. Odpowiedni rozmiar instalacji pozwoli na generowanie ilości prądu potrzebnej do utrzymania prawidłowego działania wszystkich sprzętów elektronicznych. Właściwe umieszczenie paneli również ma znaczenie. Mówi się, że najlepszą inwestycją jest zamontowanie paneli od strony południowej, ponieważ są w stanie one wtedy wygenerować wystarczającą ilość energii. Oczywiście nie może przeszkadzać im w tym żadne drzewo ani inny budynek. Zamontowanie paneli z innej strony również przynieś efekty, jednak może też okazać się, że instalacja będzie tylko dodatkiem do zmniejszenia rachunków za prąd i wciąż będziemy pobierać prąd z sieci.

Fotowoltaika – czas zwrotu z inwestycji. Podsumowanie

Biorąc pod uwagę to, jak dużo prądu będziemy generować, jesteśmy w stanie przeliczyć, kiedy inwestycja w fotowoltaikę się zwróci. Opłacalność fotowoltaiki jest bardzo duża, zwłaszcza jeśli dodatkowo mamy szansę załapać się na jeden z programów przygotowany dla przyszłych posiadaczy systemów fotowoltaicznych. Informacje dotyczące tych dofinansowań można znaleźć najczęściej w urzędach miast lub w urzędach skarbowych, które nie raz oferują zwrot podatku za zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Znajdą się również europejskie lub ogólnopaństwowe dofinansowania, które znajdziemy na oficjalnych stronach. Jeśli ilość prądu zużywanego w trakcie miesiąca jest duża, opłacalność fotowoltaiki wzrośnie, a zwrot inwestycji może nastąpić już w ciągu pierwszych pięciu lat użytkowania. Łatwo możemy to policzyć, dzieląc cenę wykonania instalacji przez średnią cenę prądu, jaką płacimy każdego miesiąca. Wynik to ilość miesięcy, po jakich fotowoltaika zacznie być naszym całkowicie bezpłatnym źródłem energii.


Comments


bottom of page