top of page

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać?

Klimatyzacja do domu, czyli jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w trakcie corocznych upałów, a także idealna propozycja podczas trwania mroźnych zim. Choć urządzenie kojarzone jest głównie ze sprzętem ochładzającym powietrze, tak jego rozbudowane funkcje pozwalają na szybkie ogrzewanie pomieszczenia. To szczególny atut, zwłaszcza kiedy panuje wewnątrz wyjątkowe zimno, a ogrzanie domu węglem lub gazem wymaga dłuższej chwili. Klimatyzacja do domu ma także szereg innych opcji, choćby oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, co będzie cenną funkcją dla alergików, dzieci oraz dla tych, którzy mieszkają w obszarze o wzmożonym pyleniu latem. Przygotowaliśmy wpis, w którym pomagamy dobrać idealną klimatyzację do domu.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja ma zaskakująco prosty system działania, a sama budowa składa się z kilku następujących elementów: jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna, czynnik chłodniczy, miedziane rury.

· Jednostka wewnętrzna, w której znajduje się wentylator i parownik, a części te odpowiadają za przepływ powietrza.

· Jednostka zewnętrzna składa się ze skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz drugiego wentylatora na zewnątrz. Jednostka ta odpowiada za przekazanie ciepła pozyskane z pomieszczenia, na zewnątrz.

· Czynnik chłodniczy – zimny i ciekły czynnik, który polega na ponownym pobraniu ciepła z jednostki wewnętrznej, czyli z przestrzeni wewnątrz domu. Poprzez przenoszenie ciepłego powietrza na zewnątrz, pomieszczenie w prosty i szybki sposób się ochładza.

Klimatyzacja do domu – rodzaje

Nim przejdziemy do zaprezentowania poszczególnych rodzajów klimatyzacji do domów, chcemy przedstawić innowacyjne funkcje nowoczesnych urządzeń. Do najpopularniejszych zadań klimatyzacji należą: chłodzenie pomieszczeń, ogrzewanie, oczyszczanie powietrza, wentylacja, jonizowanie i osuszanie. Tak bogate zastosowanie sprawia, że urządzenia przydatne są przez cały rok i znacznie wpływają na uczucie codziennego komfortu.

Wyróżnia się dwa typy klimatyzatorów ze względu na sposób montażu, mianowicie urządzenie Split lub Multi-Split. Jeżeli potrzebujesz wyłącznie jednego urządzenia, które zainstalujesz w najczęściej użytkowanym pomieszczeniu – wybierz klimatyzator Split, który złożony jest z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, bez konieczności wiercenia dużych otworów w ścianie.

Multi-Split – klimatyzator, w którym do jednostki zewnętrznej można podłączyć aż od 5 do 9 sztuk jednostek wewnętrznych. Oznacza to, iż istnieje możliwość rozmieszczenia nawet 9 urządzeń w różnych pomieszczeniach przy wyłącznie montażu jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu minimalizujemy koszt montażu dodatkowych jednostek zewnętrznych i zachowujemy estetykę.

Rodzaje klimatyzatorów do domu

Zależnie od indywidualnych preferencji, a także rozmieszczenia ścian w danym pomieszczeniu (uwzględnienie narożników, skosów itd.) dobiera się inny rodzaj wielofunkcyjnych sprzętów. Do najpopularniejszych należą klimatyzatory ścienne, które montowane są bezpośrednio na ścianie.

Klimatyzatory przysufitowe sprawdzą się do wysokich przestrzeni, instalowane przy samym suficie i rozprowadzające równomiernie powietrze po całym pomieszczeniu. Klimatyzatory kanałowe są niewidocznymi urządzeniami, wmontowanymi w strop, wykorzystywane są najczęściej do wyposażenia biur i innych przestrzeni publicznych.

Klimatyzatory konsolowe montowane są w dolnych częściach ścian, w których miejscu instalowane są również urządzenia przypodłogowe – z wyglądu przypominające kaloryfery, zakładane we wnękach, a także rogach pokoi. Doskonale wkomponowują się w domową przestrzeń.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Nie wystarczy zdecydować się wyłącznie na dopasowany rodzaj klimatyzatora ze względu na miejsce jego montażu. Istnieją inne, istotne aspekty, które koniecznie należy uwzględnić przy kupnie urządzenia. Należą do nich: wydajność klimatyzatorów, klasa energetyczna, głośność urządzenia, pobór mocy, czynnik chłodniczy, przepływ powietrza w klimatyzatorach, zakres temperatury pracy, zdalne sterowanie, programatory zegarowe. Każdy z wymienionych czynników ma istotny wpływ na użytkowanie klimatyzacji, dlatego też przed zakupem, warto dokładnie omówić indywidualne potrzeby z doradcą.

Czy trzeba uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji w bloku?

Odpowiedź brzmi – tak. Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga zgody administratora, gdyż instalacja jednostki zewnętrznej jest ingerencją w budynek, nawet jeśli urządzenie będzie znajdować się na Twojej części balkonu. Aby otrzymać takie zezwolenie niezbędne będzie wypisanie wniosku, w którym znajdą się wszelkie informacje na temat wybranego urządzenia (wymiary, głośność, inne parametry techniczne), a także miejsce, w którym takowa klimatyzacja miałaby się znajdować.


Comments


bottom of page