top of page

Klimatyzacja Monoblok czy Split - co wybrać?

W obecnych czasach nie tylko w biurach czy lokalach usługowych montowana jest klimatyzacja. Coraz częściej jest ona montowana w domach jednorodzinnych czy nawet blokach mieszkalnych. Klimatyzacja to udogodnienie, które poprawia komfort życia latem oraz zimą. Jeśli stoisz przed decyzją, czy zdecydować się na montaż klimatyzacji mieszkając w bloku, weź pod uwagę przede wszystkim klimatyzator typu split oraz monoblok. Jakie są różnice między nimi? Którą warto wybrać? Tego dowiesz się właśnie z naszego artykułu.

Budowa i rodzaje klimatyzacji Split

Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów. Jednak do mieszkania w bloku warto wybrać klimatyzator split lub klimatyzator monoblok. Budowa klimatyzatora split składa się z dwóch części, parownika oraz skraplacza, umieszczonych w mieszkaniu oraz na balkonie. Wewnątrz pomieszczenia montuje się ją zazwyczaj na ścianie pod sufitem lub nad oknem. Można wyróżnić następujące rodzaje tych urządzeń:

· kasetonowe,

· kanałowe,

· naścienne,

· przypodłogowe,

· klimatyzator przenośny split.

Co więcej, na rynku dostępny jest także klimatyzator typu multisplit, który chłodzi jednocześnie kilka pomieszczeń naraz. Alternatywą jest natomiast klimatyzator przenośny monoblok, który wybierany jest zazwyczaj w drugiej kolejności po typu split. Ten model klimatyzatora występuje zarówno w wersji poziomej oraz pionowej. Może być także zamontowany przy podłodze oraz pod sufitem. Jego działanie polega na pobieraniu i odprowadzaniu powietrza do chłodzenia skraplacza przy użyciu dwóch otworów w przegrodzie zewnętrznej.

Korzyści klimatyzacji Split

Klimatyzator typu split ma wiele funkcji i daje następujące korzyści:

· chłodzi i ogrzewa pomieszczenie,

· wentyluje pokój,

· jonizuje,

· oczyszcza, czyli filtruje powietrze,

· osusza, dzięki czemu w pomieszczenie zostaje zachowana odpowiednia wilgotność,

· wewnątrz domu nie hałasuje,

· ma estetyczny wygląd,

· ma możliwość obsługi z poziomu pilota czy aplikacji.

Klimatyzacja Monoblok - charakterystyka

Klimatyzator monoblok zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż split. Co więcej, jest energooszczędny i prosty w montażu. Jednak nie jest tak wydajny. Nie ma również aż tylu możliwości, natomiast do jego zalet możemy zaliczyć jeszcze możliwość grzania oraz obsługi za pomocą pilota, tableta czy smartfona, stabilność pracy, estetyczny wygląd urządzenia.

Monoblok czy Split? Co wybrać?

Stojąc przed wyborem klimatyzacji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Natomiast jeśli jest możliwość montażu klimatyzatora typu split, zdecydowanie jest to wydajniejsza opcja. Przed zakupem koniecznie sprawdź też ranking klimatyzatorów split i wybierz ten, który będzie spełniał Twoje wymagania estetyczne oraz finansowe. Koniecznie zadbaj również o ciszę domowników. Najlepiej wybrać klimatyzację, która nie przekracza 35 dB. Dodatkowo weź też pod uwagę cenę montażu, na którą składają się takie czynniki jak np.:

· model klimatyzatora,

· umiejscowienie klimatyzatora,

· w przypadku klimatyzatora typu split odległość między parownikiem a skraplaczem.


Yorumlar


bottom of page