top of page

Klimatyzacja split – rodzaje, funkcje oraz zasady działania

Klimatyzator typu split jest jednym z najwygodniejszych rodzajów klimatyzacji ze względu na wysoki komfort użytkowania i przede wszystkim – wydajność. Funkcjonalne urządzenie wybierane jest jako niezawodny klimatyzator domów, przestrzeni biurowych lub sklepów. Szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy lata stają się coraz gorętsze, a liczne zanieczyszczenia przedostają się do naszych domowych pomieszczeń. Klimatyzacja jest nie tylko chłodzącym urządzeniem, ale i oczyszczającym, co ma istotne znaczenie dla dzieci, alergików i osób mieszkających w zatłoczonych miejscach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat klimatyzatora Split, serdecznie zachęcamy do dalszego czytania.

Klimatyzator split – funkcjonalność

Klimatyzacja typu split cechuje się innowacyjnymi rozwiązaniami, które pełnią różne funkcje, między innymi: ogrzewanie oraz chłodzenie przestrzeni, filtracja powietrza, osuszanie i wentylacja. Tak szeroko rozbudowana funkcjonalność klimatyzatora sprawia, że jest on najczęściej wybieranym rozwiązaniem na rynku. Dowiedz się więcej na temat jego budowy.

Budowa klimatyzatorów split

Klimatyzator split składa się z jednostki wewnętrznej, czyli parownika, a także jednostki zewnętrznej – skraplacza.

· Parownik montowany jest w pomieszczeniu i służy do schładzania powietrza, co jest szczególnie istotne w sezonie letnim. Precyzyjne wykonanie i nowoczesne technologie sprawiają, że klimatyzator działa wyjątkowo cicho, nie przeszkadzając w codziennym odpoczynku lub pracy.

· Skraplacz montowany na zewnątrz budynku i służy za odprowadzanie ciepła z czynnika chłodniczego.

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna połączona jest przewodami, które transportują freon i w ten sposób tworzą cały system zamknięty układu chłodniczego. Dużym atutem jest także brak konieczności wiercenia dużych otworów w ścianie, dzięki czemu montaż przebiega sprawnie i nie powoduje zbytniego bałaganu.

Klimatyzacja multisplit – rodzaje

Klimatyzatory typu multisplit polegają na możliwości podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. Oznacza to, iż możliwe jest wtedy chłodzenie lub ogrzewanie kilku oddzielnych pomieszczeń. Najczęściej podłącza się do zewnętrznej jednostki od 5 do 9 jednostek wewnętrznych. Ten system klimatyzacji wymaga elektronicznego zaworu rozprężonego (EEV), który dozuje czynnik chłodniczy i automatycznie ustala wszelkie parametry. Nowoczesne technologie sprawiają, że urządzenia nie tylko wyposażone są w funkcje chłodzenia, ale i możliwość ogrzewania pomieszczeń podczas chłodnych dni.

Wyróżnić można kilka typów klimatyzatorów split, które ułatwiają dopasowanie danego rodzaju do indywidualnych preferencji:

· klimatyzatory ścienne są najpopularniejszymi urządzeniami, które instalowane są bezpośrednio na ścianie. Uniwersalna budowa dopasowuje się do każdego wystroju wnętrz, a cicha praca i innowacyjne rozwiązania wpływają na maksymalne zadowolenie klientów z zakupu ściennego klimatyzatora,

· klimatyzatory przysufitowe będą idealną propozycją do wysokich pomieszczeń,

· klimatyzatory kanałowe, czyli wbudowane w strop sprawdzą się w przestrzeniach biurowych i publicznych,

· klimatyzatory konsolowe instalowane są w dolnych częściach ścian,

· klimatyzatory przypodłogowe przypominają nieco grzejniki, montowane są we wnękach oraz rogach pokoi. Dzięki temu wkomponowują się w pomieszczenie.

Parametry klimatyzatorów split

Istnieje wiele parametrów, które dobierane są indywidualnie do potrzeb, metrażu pomieszczenia, pobieranej mocy itd. Z tego względu należy zwrócić uwagę na:

· Wydajność energetyczna, która w wielu modelach samodzielnie dobiera poziom zużycia energii.

· Poziom głośności klimatyzatorów ściennych split jest szczególnie ważny dla osób ceniących sobie spokój i ciszę, a także istotne w przestrzeniach biurowych.

· Samooczyszczanie, czyli funkcja, która zapobiega rozwoju pleśni i hamuje poziom brzydkich zapachów. To rozwiązanie korzystnie wpływa na trwałość i działanie urządzenia.

· Mierzenie temperatury w pomieszczeniu ułatwia ustalenie odpowiednich parametrów urządzenia.

Montaż klimatyzatorów split

Montaż klimatyzacji split jest skomplikowaną czynnością, dlatego konieczne jest powierzenie instalacji profesjonalnej firmie. Pierwszym etapem jest montaż jednostki wewnętrznej, a więc wykonywanie otworów, przez które będzie przechodzić freonowa instalacja. Konieczny jest wybór dopasowanego spadku, który pozwoli na odprowadzanie skroplin.

Następnie do zewnętrznej jednostki podłączana jest instalacja chłodnicza, która zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń przez rurociągi. Do kolejnych prac montażowych należy: przeprowadzenie prób szczelności, wykonanie próżni, instalacja wszelkich połączeń elektrycznych, napełnienie klimatyzatora czynnikiem chłodniczym. Jak więc widać instalacja jest dość skomplikowanym procesem, dlatego też wymaga umiejętności specjalistów.


Comments


bottom of page