top of page

Montaż klimatyzacji w bloku – formalności

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatora, a więc wielofunkcyjnego urządzenia, które sprawdza się nie tylko latem, ale i zimą. Rozbudowane funkcje umożliwiają nie tylko chłodzenie, ale i ogrzewanie powietrza, a co więcej – oczyszczanie, osuszanie, wentylacje, jonizację. Tak szerokie zastosowanie ma ogromny wpływ na codzienny komfort, zwłaszcza dla alergików, dzieci lub osób, które zamieszkują tereny o nasilonym pyleniu. Wobec tego, zdecydowanie warto zainteresować się instalacją klimatyzatora, który przez lata będzie spełniać wszelkie oczekiwania. Jednak o ile montaż w domu będzie dość prostą czynnością, tak w przypadku mieszkańców bloku, cały proces będzie wymagać dodatkowej dokumentacji.

Montaż w bloku a spółdzielnia mieszkaniowa

Przy chęci zainstalowania klimatyzatora w bloku, konieczne jest uzyskanie zgody administratora ze względu na ingerencje w budynek. Niezależnie od tego, czy jednostka zewnętrzna klimatyzatora będzie znajdować się na prywatnym balkonie, dokumentacja jest niezbędna do uniknięcia kary. Należy będzie, wypisać niezbędny wniosek, dzięki któremu zarządca nieruchomości wyda stosowne pozwolenie na instalację klimatyzacji. Jednak w niektórych przypadkach wspólnota mieszkaniowa może odmówić montażu, a kiedy można się tego spodziewać? Szczególnie w przypadku, gdy instalacja ma mieścić się na odnowionej elewacji budynku lub po zrealizowanych pracach termoizolacyjnych. Również zależne jest to od rodzaju klimatyzatora, jaki miałby być zainstalowany. Jeśli urządzenie będzie wymagać przytwierdzenia jednostek do muru lub ściany, a jego gabaryty znacznie obniżą estetykę budynku – administrator może nie zgodzić się na montaż klimatyzatora

Warto też wiedzieć, że niekiedy wymagana jest zgoda sąsiadów. Ma to związek z głośnością pracy urządzenia Multi-Split. Instalacja kilku jednostek wewnętrznych generuje hałas powyżej 52 dB, dlatego też dobrze porozumieć się wcześniej z sąsiadami, gdyż w innym wypadku może zostać złożona skarga, co w konsekwencji prowadzi do konieczności demontażu klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji na elewacji bloku

Instalacja klimatyzatora na elewacji bloku jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy mieszkanie nie posiada balkonu lub jest on wyjątkowo mały i uniemożliwia montaż sprzętu na podłodze. Tutaj również niezbędne będzie uzyskanie zgody, gdyż prawna ustawa o własności jasno stwierdza, iż elewacja budynku, jakim jest blok to inaczej nieruchomość wspólna. Z tego względu jakakolwiek ingerencja w elewację budynku powinna być uprzednio przedyskutowana z sąsiadami (jeżeli klimatyzator generuje hałas podczas pracy), a przede wszystkim omówiona z administratorem budynku, który wyraża swoją zgodę na instalacje na oficjalnym dokumencie.

Montaż klimatyzatora na budynku zabytkowym

Zainstalowanie klimatyzacji w budynku zabytkowym będzie wymagać dodatkowych czynności formalnych. Ten rodzaj obiektu objęty jest specjalną ochroną konserwatora zabytków. Określenie budynku zabytkowego dotyczy najczęściej kamienic, obiektów budowlanych, które znajdują się w ścisłych centrach miejskich aglomeracji, a także na obszarach, które są atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Można też sprawdzić, czy dany budynek należy do obiektu zabytkowego poprzez wgląd do rejestru zabytków, który uzyskamy poprzez kontakt z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (WKZ).

Jeśli chodzi o samą procedurę administracyjną, początkowo konieczne jest uzyskanie pozwolenia od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a dopiero później możliwe jest złożenie wniosku o wydanie tejże zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeżeli wykażemy, iż skraplacz zostanie zainstalowany w miejscu niewidocznym dla oka, zgoda na montaż jest zazwyczaj udzielana.

Dlaczego proces uzyskania zgody na montaż klimatyzacji w budynku zabytkowym wydaje się być tak trudny?

Obiekty zabytkowe zdecydowanie wyróżniają się budową i odmiennymi warunkami technicznymi, które często powodują trudności przy założeniu klimatyzacji. Najczęściej odnosi się to do wymogów prawnych, które określają całkowity zakaz instalowania na froncie budynku jakichkolwiek urządzeń, w tym klimatyzatorów.

Na co trzeba uważać, montując klimatyzację w bloku?

Poza koniecznością uzyskania zgody od administratora budynku na instalację klimatyzatora wymagane są inne kwestie, na które warto uważać przy montażu wielofunkcyjnego sprzętu. Mianowicie:

· Hałas, czyli istotny czynnik związany z pracą urządzenia. Cichy system pozwala na wysoki komfort, możliwość zrelaksowania się na balkonie, a także na przychylność sąsiadów względem instalacji klimatyzatora. Warto o tym pamiętać, gdyż zbyt głośna praca i hałas wydawany przez urządzenie może spowodować złożenie skargi i tym samym doprowadzić do konieczności demontażu klimatyzacji. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych przyjmuje, iż maksymalne natężenie hałasu powinno wynosi 55 dB w trakcie dnia, a 45 dB w nocy.

· Warunki i parametry techniczne – składając wniosek dotyczący montażu klimatyzatora, niezbędne jest spełnienie wytycznych i zaprezentowanie miejsca instalacji, rodzaju urządzenia oraz przebiegu prac montażowych. Należy uwzględnić zabezpieczenie jednostki zewnętrznej (wyrzutnia powietrza) przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Sam montaż urządzenia nie może zagrać zdrowiu osób zamieszkujących budynek ani niszczyć elewacji.

· Odprowadzanie skroplin, czyli jeden z ważniejszych aspektów przy posiadaniu klimatyzacji w mieszkaniu. Konieczne jest zawarcie informacji odnośnie wyboru danej metody pozbywania się skroplin z wnętrza klimatyzatora. Istnieją dwa najczęściej wybierane sposoby: wybór zamkniętego obiegu skroplin z koniecznością podłączenia do kanalizacji, a także odpływ skroplin do zbiornika zewnętrznego, co jest nieco mniej komfortowym rozwiązaniem. Tutaj należy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika.

Podsumowanie

Wydawać się może, że proces dążący do uzyskania zgody na montaż klimatyzacji w bloku wcale nie jest taki prosty. Jednak uwzględniając wszystkie czynniki wypisane w artykule, mianowicie dokładny opis parametrów technicznych urządzenia, wybór cichego systemu pracy, przebieg samego montażu itd. pozwala w szczegółowy sposób opisać działanie wybranego przez nas sprzętu. Tak dokładny opis zdecydowanie wpływa na udzielenie zgody przez administratora budynku na montaż klimatyzatora.


コメント


bottom of page