top of page

Montaż klimatyzacji zimą a latem - czym się różni?

Większość prac remontowych w domu zazwyczaj odbywa się na wiosnę. Co więcej, klimatyzacja zazwyczaj kojarzy nam się tylko z latem. Stąd pytanie, czy jej montaż może także odbywać się zimą? Oczywiście, że tak! Jakie są natomiast różnice? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Warto wiedzieć, że klimatyzator to urządzenie całoroczne, które latem schładza pomieszczenia, a zimą je ogrzewa. Co więcej, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę rozwój technologiczny, coraz mniej mroźne zimy oraz wzrost cen utrzymania gospodarstwa domowego.

Czy temperatura zewnętrzna ma wpływ na montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji może odbywać się latem, jak i zimą, wiosną oraz jesienią. Gdy temperatura za oknem jest zdecydowanie niższa, nie zaburza ona pracy instalatorów. Jednak problem pojawia się w momencie, gdy konieczne są działania remontowo-budowlane na elewacji budynku. Proces ten jest dłuższy, gdy zewnętrzna temperatura powietrza jest niższa. Dodatkowo opady deszczu utrudniają np. podpięcie agregatu do sieci elektrycznej.

Co więcej, planując zakup klimatyzatora do domu, zastanawiasz się pewnie, czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia. Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku, zgodnie z ustawą o własności, dana część elewacji budynku nie przynależy do konkretnego mieszkania, tylko jest częścią wspólną. Jest to jednoznaczne z tym, że zgodę musi wyrazić spółdzielnia mieszkaniowa. To właśnie zarządca budynku, jak przedstawiciel wspólnoty analizuje projekt, a następnie go opiniuje. Bierze on pod uwagę w szczególności emitowany hałas, który będzie wydobywał się z potencjalnego klimatyzatora, a także negatywne skutki, które mogą wpłynąć na stan techniczny elewacji.

Jaki jest najlepszy termin realizacji montażu klimatyzatora?

Wiadomo, że na wiosnę fachowcy mają pełne ręce roboty. Ciężko z wolnym terminem, jeśli nie zarezerwuje się go dużo wcześniej. Tak samo jest z montażem klimatyzacji. Przed upałami lub już w trakcie, firmy te mają mnóstwo pracy. Jednak poza sezonem, zleceń jest zdecydowanie mniej. Istnieje także prawdopodobieństwo, że montaż klimatyzacji zostanie wykonany „od ręki”, a także ustalenie dogodnego dnia i godziny dla obu stron nie będzie stanowiło żadnego problemu. Co więcej, zimą czy jesienią specjaliści nie spieszą się podczas pracy, więc można liczyć na to, że montaż zostanie wykonany naprawdę solidnie.

Jeśli zastanawiasz się, ile trwa montaż klimatyzacji. Ta kwestia może różnić się w zależności od firmy, którą wybierzesz, rodzaju klimatyzatora oraz stopnia skomplikowania instalacji. Natomiast szacuje się, że optymalny czas montażu klimatyzacji typu split zajmuje ok. 4-10 godzin, a typu multisplit 2-3 dni.

Koszty zakupu i montażu klimatyzatora

Sprawdzając, ile kosztuje montaż klimatyzacji, może się okazać, że będzie on zdecydowanie tańszy zimą niż latem. Ze względu np. na promocje, które chcą przyciągnąć klientów, gdy zainteresowanie klimatyzatorami jest zdecydowanie mniejsze. Warto jednak wiedzieć, że koszt montażu klimatyzacji uzależniony jest przede wszystkim od:

· wybranego rodzaju klimatyzatora,

· lokalizacji klimatyzatora w domu,

· odległości między parownikiem a skraplaczem,

· firmą realizującą usługę oraz miastem, w którym ma zostać ona wykonana.

Już teraz sprawdź ofertę klimatyzacji w naszym sklepie Hyperion Energy!

Jaki klimatyzator wybrać? Rodzaje klimatyzacji

Wybór klimatyzacji nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele czynników, które przemawiają za i przeciw konkretnym produktom. Natomiast można wyróżnić przede wszystkim następujące rodzaje klimatyzacji:

· kasetonowe,

· kanałowe,

· naścienne,

· przypodłogowe,

· przenośne,

· typu split,

· typu multisplit.

Jeśli mieszkasz w bloku, weź pod uwagę w szczególności hałas, który może wydobywać się z urządzenia. Warto wybrać taki klimatyzator, który nie przekracza 35 dB. W drugiej kolejności sprawdź jego energooszczędność i wydajność. Następnie porównaj podstawowe, jak i dodatkowe funkcje, które mają interesujące Cię modele sprzętu. Dla komfortu wszystkich domowników postaw na to, aby klimatyzacja m.in.:

· chłodziła i ogrzewała pokój,

· wentylowała i jonizowała pomieszczenie,

· filtrowała powietrze w pokoju,

· zachowywała odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

Dodatkowym ułatwieniem w dzisiejszych czasach jest także możliwość obsługi klimatyzacji z poziomu pilota czy aplikacji w telefonie.


Comments


bottom of page