top of page

Na jakich rodzajach dachu można montować fotowoltaikę?

Mówi się, że przed montażem fotowoltaiki należy wybrać firmę, która zamontuje oraz dobierze odpowiednie rozwiązanie oszczędzające energię. Choć to w 100% prawda, to warto czasem się nieco przygotować, żeby wiedzieć, co może nas czekać podczas takiego spotkania. Montaż fotowoltaiki to długoterminowa inwestycja, dlatego pewne kwestie warto przemyśleć i znaleźć odpowiednie dla nas rozwiązanie, a następnie omówić je z firmą, która wykona dla nas to zlecenie. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek pojęcie o tym, w jaki sposób panele powinniśmy zamontować oraz w którą stronę, to nie tylko cały proces teoretyczny pójdzie szybciej, ale i lepiej dobierzemy rozwiązanie dopasowanego do naszego zapotrzebowania energetycznego.

Czy na każdym dachu da się zamontować panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: prawie. Wyłączając ondulinę, eternit, poliwęglan i pleksę, to montaż fotowoltaiki jest możliwy niemal na każdym podłożu dachowym. Do tego grona należą również dachy, które, choć stworzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii, są w na tyle złym stanie, że panele fotowoltaiczne nie mogą być na nich zamontowane. Jeśli zastanawiamy się nad montażem paneli słonecznych już na etapie budowy, to warto dobrać dach pod panele fotowoltaiczne, tak, aby montaż był w pełni możliwy i bezpieczny. Najpopularniejszymi rozwiązaniami na dach są:

· blachodachówka,

· blacha trapezowa,

· dachówka ceramiczna,

· papa,

· gont bitumiczny.

Systemy mocowań fotowoltaiki dobierane są według parametrów dachu, jego skosu oraz typu. W niestandardowych przypadkach można dobrać system całkowicie dopasowany do potrzeb klienta, który nie uszkodzi dachu, nie spowoduje, że będzie on przeciekał lub, że panele fotowoltaiczne się od niego odczepią.

Po jakiej stronie świata montować fotowoltaikę na dachu?

Skierowanie paneli w stronę południową to najlepsze, na co możemy się zdecydować. Montaż fotowoltaiki w taki sposób pozwoli na całkowite wykorzystanie ich potencjału oraz na produkowanie jak największej ilości energii w ciągu dnia. Najmniej opłacalnym rozwiązaniem jest kierowanie paneli w stronę północy, może to przynieść nam więcej strat niż zysków.

Panele fotowoltaiczne skierowane na południowy wschód lub południowy zachód będą w stanie pracować odpowiednio tylko przez część dnia. Te pierwsze będą dostarczać najwięcej energii rano a te drugie wieczorem. Nie oznacza to jednak, że produkcja będzie znacznie zaniżona. Różnica między panelami w stronę południową wynosi zaledwie kilka procent, natomiast braki jesteśmy w stanie uzupełnić dodatkowymi modułami.

Panele można również zamontować w stronę wschodnią lub zachodnią. W takiej sytuacji montuje się instalacje najczęściej po obu stronach dachu, tak aby do południa słońce dawało energię z jednej strony, a po południu z drugiej. Należy jednak pamiętać, aby moduły rozdzielić na dwa niezależne od siebie łańcuchy modułów.

Jaki dach pod panele fotowoltaiczne? Podsumowanie

Podsumowując wszelkie informacje, warto skierować panele fotowoltaiczne w stronę południową. Jeśli nie mamy takiej możliwości, odpuśćmy szukanie rozwiązania na dach pod panele fotowoltaiczne. Lepszym rozwiązaniem będzie montaż fotowoltaiki na ziemi lub na podwyższeniu, który przyniesie dużo więcej energii oraz oszczędności niż kombinacje z montażem dachowym.


Comments


bottom of page