top of page

Najczęstsze awarie klimatyzacji

Klimatyzacja, jak każde inne urządzenie elektryczne może ulec awarii. W zależności, jak korzystamy z urządzenia i jak dbamy o jego czystość, wpływa na częstotliwość i zaawansowanie powstających usterek. Gdy regularnie czyścimy, odgrzybiamy i konserwujemy klimatyzator, zdecydowanie rzadziej będzie się on psuł. Jednak warto znać budowę tego urządzenia i wiedzieć, jakie są najczęstsze awarie klimatyzacji. Właśnie na ten temat przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł. Przeczytaj go uważnie i miej świadomość, co może zepsuć się w klimatyzacji.

Najczęstsze awarie klimatyzacji

Awaria klimatyzacji może zdarzyć się w różnych przypadkach i z różną częstotliwością. Jeśli chcemy zapobiec poważnym uszkodzeniom, warto reagować w porę – regularnie czyścić i odgrzybiać klimatyzator, a także naprawiać lub wymieniać zepsute komponenty przy okresowych przeglądach. Najczęstsze awarie klimatyzacji to m.in.:

· brak chłodzenia lub niewystarczające chłodzenie,

· awaria kompresora, sprężarki lub wentylatora,

· nieszczelność przewodów,

· nieprawidłowo działające bezpieczniki,

· awaria elementów elektronicznych.

Jeśli dochodzi do uszkodzenia klimatyzatora, należy niezwłocznie go wyłączyć i oddać do naprawy. W sytuacjach krytycznych – wymienić na nowy. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę zdrowie swoich i bliskich, a zepsute urządzenie będzie gromadziło tylko i wyłącznie wszelakie zanieczyszczenia i przyczyniało się do rozwoju grzybów, bakterii i wirusów.

Przyczyny awarii systemów klimatyzacji

Poprawnie działająca klimatyzacja pracuje przede wszystkim cicho i równomiernie. Co więcej, zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej. Natomiast przyczyny awarii systemów klimatyzacji mogą być spowodowane m.in.:

· wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami,

· zabrudzonymi filtrami powietrza,

· nieodpowietrzaniem klimatyzacji,

· wyciekiem wody z parownika,

· uszkodzeniem sprężarki,

· zbyt małą ilością czynnika chłodzącego,

· nieusunięciem wilgoci z układu chłodniczego,

· niedrożnością przewodów,

· skokami napięcia elektrycznego.

Co może zepsuć się w klimatyzacji?

Klimatyzacja to urządzenie elektryczne. Zbudowane jest z różnych komponentów, które mogą się zepsuć. Wiedz, że elementy, które mogą ulec awarii to przede wszystkim parownik, sterownik, sprzęgło elektromagnetyczne, zawór rozprężny klimatyzacji, kompresor, sprężarka, wentylator oraz wszelka elektronika. Awaria sprężarki klimatyzatora może być spowodowana w głównej mierze zbyt niskim poziomem czynnika chłodzącego lub uszkodzonym sterownikiem, a w najgorszym przypadku sprzęgłem elektromagnetycznym. Natomiast parownik jest miejscem rozwijania się grzybów, bakterii i wirusów. Gdy poczujesz smród, wiedz, że to przez panującą tam wilgoć i niewyczyszczenie tego elementu. Warto w tym przypadku regularnie wymieniać filtr przeciwpyłkowy. Koszty naprawy uszkodzonych komponentów mogą być różne. W zależności od ich stopnia skomplikowania rekonstrukcji. Mając świadomość, co może zepsuć się w klimatyzacji, dbaj o czystość i serwis tych elementów, aby móc cieszyć się długą żywotnością swojego urządzenia.

Czemu klimatyzacja nie chłodzi?

Objawy awarii klimatyzacji mogą być różne. Urządzenie najpierw sygnalizuje, że coś się dzieje, a dopiero później dochodzi do jego zepsucia. Do takich sygnałów należą przede wszystkim:

· zapach spalenizny lub inny dziwny, nieświeży zapach, który może wydobywać się z klimatyzatora,

· głośne działanie klimatyzatora,

· wyciek wody z parownika,

· mniejszy nawiew,

· niższy poziom chłodzenia niż dotychczas,

· nieprawidłowo działające elementy, tj. np. przełączniki.

Jeśli tylko zauważysz inne działanie klimatyzacji niż normalnie, natychmiast udaj się do serwisu, aby zbadał przyczynę. Interwencja w porę uchroni od poważnej awarii urządzenia oraz wysokich kosztów naprawy. Gdy zobaczysz, że klimatyzacja nie chłodzi, sprawdź w pierwszej kolejności poziom czynnika chłodzącego. Zbyt mała ilość powoduje, że klimatyzator nie włączy się.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu - sprawdzone metody

Klimatyzacja w domu powinna być regularnie czyszczona. Jednak mimo wszystko to nie wystarczy. Raz w roku klimatyzator należy także odgrzybić. W urządzeniu tym powstaje wilgoć, która jest szkodliwa dla zdrowia człowieka poprzez powstawanie różnorodnych grzybów, bakterii i wirusów. Odgrzybianie klimatyzacji można wykonać na parę sposobów, m.in. poprzez:

· metodę piankową – wprowadzenie pianki bakteriobójczej, która spryskuje parownik,

· użycie chemicznego preparatu,

· ozonowanie – ten sposób wykorzystują profesjonalne firmy,

· metodę ultradźwiękową – polega na zastosowaniu specjalistycznego płynu dezynfekującego wraz z urządzeniem emitującym dźwięki w częstotliwości ok. 1,7 MHz.


Comentarios


bottom of page