top of page

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – duet idealny?

Pompa ciepła to urządzenie, które uważane jest za tańszą alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania lub klimatyzacji. Pozyskiwanie energii cieplnej za pomocą pompy ciepła to również najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie lub ochłodzenie budynku. Energia pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze, woda, czy grunt i przetwarzana na ciepło lub zimno, które przekazywane jest do wnętrza budynku.

Aby pompa ciepła działała prawidłowo, wymaga zasilania energią elektryczną. Energia elektryczna oraz ciepło najczęściej pozyskiwane jest również z nieodnawialnych źródeł energii takich jak gaz ziemny, węgiel lub ropa. Rosnąca popularność ekologii oraz zwiększające się ceny prądu i innych źródeł często skłaniają do refleksji i poszukiwania innego rozwiązania w celu zmniejszenia kosztów użytkowania budynku.

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto łączyć obie instalacje?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to niemal idealny pomysł na zdobycie niezależności energetycznej. Oznacza to, że zamontowanie fotowoltaiki jako instalacji zasilającej pompę ciepła, spowoduje odcięcie się od wzrastających cen prądu i zminimalizuje koszty użytkowania pompy ciepła. Oprócz tego, zestawienie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, stanowi dużo korzystniejsze rozwiązanie dla środowiska, ze względu na pełne wykorzystanie natury jako energii potrzebnej do ogrzania lub ochłodzenia budynku. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna, pobierając energię ze słońca, przetwarza ją w prąd i magazynuje w naszym domu lub przekazuje do innych, zasilanych elektrycznie urządzeń.

Połączenie pompy ciepła oraz fotowoltaiki – jakie korzyści przynosi?

Pompa ciepła, aby ogrzać pomieszczenia wewnątrz budynku, potrzebuje stałego podłączenia do prądu. Obie instalacje są samowystarczalne i nie wymagają dużego wkładu człowieka w prawidłowe działanie oraz są ekonomiczne pod względem zajmowanego miejsca. Oprócz zmniejszenia kosztów ogrzewania fotowoltaika to również zmniejszenie kosztów użytkowania innych urządzeń wymagających energii elektrycznej.

Wymiana nieodnawialnych źródeł energii na te odnawialne, często idzie w parze z otrzymaniem dofinansowania od odpowiedniej organizacji lub zwrotem podatku za zakup i montaż takiej instalacji. Programy związane z oszczędzaniem źródeł energii bardzo przychylnie podchodzą do każdej osoby, która chce przejść na ekologię i przygotowują w związku tym wiele ulg i dofinansowań, które niejednokrotnie przekonały wiele osób do zmiany sposobu zasilania i ogrzewania budynku.

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli ekologiczny duet dla Twojego domu – podsumowanie

Pompa ciepła i fotowoltaika to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny istniejący duet. Pozwala on na pełne wykorzystanie przez pompę ciepła energii, jaką produkuje instalacja fotowoltaiczna, dzięki czemu mamy pewność, że nie narazimy się na konieczność oddawania nadmiaru prądu do naszego dystrybutora. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to rozwiązanie oszczędzające nie tylko nasze pieniądze, ale i środowisko. Wykorzystując odnawialne źródła energii do produkcji prądu oraz ciepła lub zimna, ograniczamy emisję spalin szkodliwych dla środowiska, pozostawiając po sobie świeże i czyste powietrze.תגובות


bottom of page