top of page

Pompa ciepła - kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ceny utrzymania gospodarstwa domowego rosną. W szczególności koszty ogrzewania oraz prądu zaczynają przerastać wiele osób, a chłód przyszedł w tym roku zdecydowanie szybciej. Szacuje się, że wydatki te mogą wzrosnąć nawet o 67%. W takim przypadku zdecydowanie warto zainwestować w pompy ciepła. Dlaczego? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu! Poruszamy w nim najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć.

Jak działa pompa ciepła?

Zastanawiasz się, jak działają pompy ciepła? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że urządzenie to nie produkuje ciepła. Natomiast pobiera je z odnawialnego źródła energii, czyli energii, która skumulowana jest w powietrzu. Następnie przetwarza ją i uruchamia ogrzewanie podłogowe, podgrzewa wodę w grzejnikach i zbiorniku wody użytkowej. Niekiedy określa się ją jako pompa ciepła powietrzna. Rzadziej stosuje się urządzenie zwane pompa ciepła gruntowa. Schemat działania jest bardzo podobny, z tym że opiera się na pobieraniu wody gruntowej i dostarczania jej do odpowiednich podmiotów. Ponadto pompa ciepła zbudowana jest z 4 komponentów: parownika, skraplacza, zaworu rozprężnego i sprężarki. Najpierw czynnik chłodniczy wędruje do parownika i jest ogrzewany i zmieniany w gaz. Następnie trafia do sprężarki i podnosi swoją temperaturę. W kolejnym kroku substancja przemieszcza się do skraplacza i tam oddaje ciepło, ogrzewając budynek. Często porównuje się to do odwrotnego działania lodówki. Warto także zaznaczyć, że efektywność pompy ciepła jest najwyższa wtedy, gdy pracuje ciągle. Unikaj zatem częstego wyłączania i włączania tego urządzenia.

Dobór pompy ciepła

Dobór pompy ciepła jest ogromnie ważny. W zależności od różnych parametrów i indywidualnych potrzeb można bez przeszkód wybrać tę, która spełnia wszystkie wytyczne. Przy zakupie pompy ciepła przede wszystkim weź pod uwagę:

· całkowitą powierzchnię użytkową,

· rodzaj okien, jaki masz,

· izolację ścian i dachu,

· rodzaj ogrzewania,

· preferowaną temperaturę, którą chcesz uzyskać wewnątrz pomieszczeń.

Co więcej, warto także zlecić audyt energetyczny profesjonalnej firmie zajmującej się montażem pomp ciepła. Dzięki temu będziesz pewny, jaka dokładnie moc potrzebna jest, by ocieplić cały budynek.

Pompy ciepła - dotacje i ulgi

Obecnie dostępne są różnego rodzaju dofinansowania zakupu oraz montażu pomy ciepła. W szczególności sprawdź takie programy jak:

· Moje Ciepło – z dotacji tej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, składając wniosek do Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowanie to oferuje do 30% kosztów,

· Czyste Powietrze – z dotacji tej mogą skorzystać właściciele domów, którzy wymienią stare piece na pompę ciepła, warto wiedzieć, że program ten trwa do 2029 r.

Dla kogo pompy ciepła?

Pompa ciepła to ciekawa alternatywa na ogrzewanie. Tak naprawdę jest ona dostępna dla każdego. Opiera się o źródła energii odnawialnych, a jednocześnie często stosuje się ją obecnie przy ociepleniu budynków. Pompa ciepła w szczególności sprawdzi się dla osób, które np. budują dom jednorodzinny i wybierają ogrzewanie podłogowe, a także stawiają na bardzo szczelne okna oraz izolację dachu na min. 20 cm. Jednak warto wiedzieć także, że pompy ciepła zyskują obecnie na popularności również przy starszych budynkach, ale bardzo dobrze docieplonych.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Wiesz już, jak działają pompy ciepła, więc pewnie pojawia Ci się pytanie, czy warto w nie zainwestować. My odpowiadamy – oczywiście, że tak! W obecnych czasach cena pompy ciepła jest dość wysoka. Natomiast koszt uzależniony jest też od wielu czynników. Jednak patrząc na perspektywę czasu, urządzenie to daje ogromną oszczędność ciepła w domu, jak i pod względem finansowym. Powinno się ją wymieniać co ok. 10 lat. Porównując koszty zakupu z możliwością otrzymania dofinansowania, a wysokość rachunków za ogrzewanie w tym czasie można zaobserwować znaczącą różnicę. Przelicz sam!bottom of page