top of page

Pompy ciepła - jaki model wybrać?

Jeśli stoisz przed wyborem pompy ciepła, ten artykuł jest idealny dla Ciebie! Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, które z pewnością ułatwią Ci decyzję. Co więcej, instalator lub projektant instalacji grzewczych to właściwa osoba, która pomoże Ci w dokonaniu wyboru, gdyż dobór pompy ciepła nie jest wcale taki łatwy, jak mógłby się wydawać. Miłej lektury!

Jak działa pompa ciepła?

Zastanawiasz się w pierwszej kolejności, jak działają pompy ciepła? Już tłumaczymy cały proces! Składa się on z 3 kroków, mianowicie:

1. Pobór ciepła.

2. Wykorzystanie ciepła, czyli przekazanie energii środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego.

3. Ogrzewanie pomieszczeń.

Kluczem jest czynnik chłodzący. Co więcej, pompa ciepła działa na zasadzie odwróconego działania lodówki. Prościej wyjaśniając, gdy temperatura na dworze spada, w domu także zaczyna być chłodniej, a w przypadku lodówki, ciepło usuwane jest na zewnątrz, aby w środku było chłodno. Natomiast pompa ciepła zabiera z zewnątrz ciepło i przekazuje ją do środka. W ten sposób wykorzystuje zasadę fizyki, czyli tzw. efekt Joule’a-Thomsona.

Pompa ciepła do domu jednorodzinnego

Pompa ciepła do domu jednorodzinnego jest niezwykle ważna. Przy jej wyborze warto uwzględnić:

· moc względem m2 domu,

· właściwości pompy ciepła,

· konstrukcję pompy ciepła.

Co więcej, nie dobieraj instalacji na tzw. styk. Przykładem może być źle ustawiona pompa ciepła gruntowa – zbyt mała odległość od okna, która często powoduje dyskomfort foniczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła? Do najważniejszych elementów przy wyborze pompy ciepła zalicza się:

· parametry techniczne pompy,

· wyposażenie pompy w komponenty ułatwiające jej obsługę,

· funkcjonalność pompy,

· producenta.

Na parametry techniczne pompy ciepła wpływa rodzaj komponentów oraz technologii, jakie są zastosowane przy produkcji. Do tych najważniejszych wytycznych zalicza się przede wszystkim emisję hałasu urządzenia, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, ilość czynnika chłodniczego, COP/SCOP oraz wydajność grzewczą. Warto również wiedzieć, że wartość współczynnika sprawności pompy ciepła, czyli COP/SCOP wpływa na ilość zużywanej energii elektrycznej przez sprzęt. Przekłada się to zatem na wysokość rachunków, jakie ponosi się za ogrzewanie. Ponadto funkcjonalność pompy ciepła musi odpowiadać oczekiwaniom domowników. W szczególności musi spełniać zapotrzebowanie na wodę względem tego np. ile łazienek znajduje się w domu czy jak duża jest rodzina. Do elementów wyposażenia urządzenia, które sprzyjają wygodzie użytkowania, zalicza się czujnik temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej, możliwość programowania czasu pracy pompy ciepła czy tryb zwiększonej wydajności ciepłej wody użytkowej.

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Każdy, kto zastanawia się nad wyborem pompy ciepła, bierze także pod uwagę jej koszt. Najczęściej w wyszukiwarkę wpisujemy hasło „pompa ciepła cena” i porównujemy wyceny różnych producentów. Warto jednak wiedzieć, że cena pompy ciepła zależy m.in. od:

· rodzaju pompy, czyli źródła, z którego pozyskiwana jest energia cieplna,

· efektywności pompy,

· wyglądu wizualnego pompy,

· poziomu zaawansowania technologicznego pompy,

· producenta,

· powierzchni i sposobu użytkowania pomieszczeń,

· sposobu ogrzewania w budynku.

Co więcej, warto również wiedzieć, że pompa ciepła gruntowa jest bardziej wydajna, ale i droższa niż pompa ciepła powietrzna.


Commentaires


bottom of page