top of page

Pory roku a wydajność fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Mogłoby się wydawać, że wydajność fotowoltaiki oraz sprawność instalacji fotowoltaicznej to prosta kwestia. Niestety, jak się okazuje, jest wiele czynników, które mają wpływ na prawidłowe działanie naszej instalacji. Popularność odnawialnych źródeł energii rośnie, a jej wydajność zmienia się w raz nadejściem kolejnych pór roku. Czy to oznacza, że panele fotowoltaiczne jednak nie są takie opłacalne?

Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych?

Ogromny wpływ na wydajność fotowoltaiki ma orientacja względem kierunków świata oraz ich kąt nachylenia. Mówi się, że najlepszy kąt, pod którym powinny być zamontowane panele to pomiędzy 35 a 38 stopni. Sprawność paneli fotowoltaicznych zależy również od ich położenia. Najlepszy kierunkiem montażu fotowoltaiki jest kierunek południowy, ponieważ w tym kierunku słońce będzie dostarczać energię przez cały dzień. Oczywiście bez wahania możemy je również umieścić w innym kierunku, jednak musimy liczyć się z tym, że nie zawsze będą one uzyskiwać pełną ilość energii, choć ta różnica może być nieznacznie mniejsza.

Należy pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne powinny być zawsze czyste oraz niezasłonięte przez różne przeszkody takie jak drzewa czy inne budynki. Warto tę kwestię przemyśleć jeszcze przed montażem fotowoltaiki, ponieważ o ile drzewa możemy się pozbyć z naszej działki, tak z przeszkadzającym budynkiem może być nieco bardziej skomplikowana sytuacja. Jeśli chodzi o ich czystość, to największą przeszkodą jest śnieg, który podczas zimy zasłoni całkowicie dostęp paneli do energii słonecznej. W tym przypadku warto zadbać o łatwy dostęp do paneli, aby równie łatwo móc je oczyścić.

Warunki pogodowe a wydajność fotowoltaiki w ciągu roku – na to trzeba zwrócić uwagę!

Choć wydawać by się mogło, że słoneczne, letnie dni najlepiej wpływają na wydajność fotowoltaiki, to często to myślenie jest błędne. Jak się okazuje, panele fotowoltaiczne najlepiej działają, kiedy pogoda mogłaby się wydawać całkowicie niesprzyjająca. Otóż użytkownicy paneli fotowoltaicznych, którzy mieszkają w klimacie śródziemnomorskim, czyli na przykład Włosi, Hiszpanie czy Francuzi doświadczają niemałych spadków wydajności paneli, co przekłada się na sprawność instalacji fotowoltaicznej. Zbyt duże nagrzanie paneli powoduje spadek napięcia w panelach, a co za tym idzie, nie są one w stanie produkować tyle energii, ile powinny. W umiarkowanej strefie, w której znajduje się Polska czy Niemcy jest zupełnie na odwrót. Wbrew pozorom to właśnie my czerpiemy największe korzyści z fotowoltaiki, ponieważ pomimo dużej ilości ciepłych i słonecznych dni w roku, temperatura i siła promieni słonecznych nie jest zbyt wysoka, dzięki czemu cała instalacja korzysta z nich w pełnym stopniu.

Kiedy sprawność instalacji fotowoltaicznych jest najwyższa? Podsumowanie

Jeśli zwrócimy uwagę na omówione wcześniej szczegóły, to może się okazać, że fotowoltaika to całkiem opłacalne rozwiązanie, jednak musimy o nią odpowiednio zadbać. Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest dopiero w planach, to warto zwrócić uwagę, jaka będzie wydajność fotowoltaiki w miejscu, w którym chcielibyśmy ją umieścić. Sprawność instalacji fotowoltaicznej i jakość jej działania przełoży się na nasz komfort oraz rachunki za energię elektryczną.Comments


bottom of page